Leczenie stanów zapalnych stawów Orthokine   -   Terapia osoczem bogatopłytkowym   -   Implanty zatoki stępu (kończyna dolna)

Zabiegi kończyny górnej

Chirurgia ręki

        Ręka człowieka jest niezwykle skomplikowanym narządem. W jej skład wchodzi wiele tkanek takich jak kości, skóra, mięśnie, ścięgna, więzadła, naczynia oraz nerwy. Wszystkie te wymienione tkanki współdziałając warunkują jej prawidłowe funkcjonowanie oraz umożliwiają wykonywanie precyzyjnych ruchów. Ręki używamy wykonując codzienne czynności życiowe oraz pracę zawodową.

        W związku z tym, iż ręka jest jednym z najczęściej używanych narządów, jest podatna na urazy.

        Chirurgia ręki jest dziedziną medycyny zajmująca się leczeniem zarówno świeżych urazów jakrównież stanów przewlekłych takich jak zespoły uciskowe, zwyrodnienie, reumatoidalne zapalenie stawów, stawy rzekome. Jest to szczególna dziedzina medycyny wymagająca znajomości anatomii, fizjologii i biomechaniki oraz szczegółowej wiedzy z zakresu ortopedii, chirurgii naczyniowej oraz chirurgii nerwów.

        W naszym ośrodku istnieje możliwość wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii ręki. Posiadamy niezbędny sprzęt m.in. narzędzia mikrochirurgiczne, lupki operacyjne, Ramie C (przenośny aparat Rentgenowski), sprzęt niezbędny do artroskopii nadgarstka.

        Profil wykonywanych zabiegów:

  • Zespół cieśni kanału nadgarstka
  • Neuropatie nerwu łokciowego (zespół rowka nerwu łokciowego, zespół kanału Guyona)
  • Palec trzaskający, Choroba De Quervaina
  • Zespolenie złamań w obrębie przedramienia, nadgarstka oraz ręki
  • Złamanie kości łódeczkowatej
  • Brak zrostu oraz stawy rzekome kości łódeczkowatej
  • Korekcja wadliwie wygojonych złamań
  • Ganglion nadgarstka oraz ręki
  • Artroskopia diagnostyczno- lecznicza nadgarstka
  • Guzy w obrębie ręki oraz nadgarstka
  • Zmiany zwyrodnieniowe
  • Zwyrodnienie I stawu śródręczno nadgarstkowego CMCI
  • Przykurcz Dupuytrena
  • Korekcja blizn oraz przykurczy
  • Diagnostyka przewlekłych dolegliwości bólowych


  •       Konsultacje w zakresie chirurgii ręki przeprowadza lek. Włodzimierz Witwicki
            w środę po wcześniejszej rejestracji telefonicznej tel. 517831427

    Zespół cieśni nadgarstka

            Zespół kanału nadgarstka jest najczęstszą neuropatią kończyny górnej wywołaną przez ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Nerw pośrodkowy zaopatruje palce I- III oraz promieniową stronę palca IV.

            Najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka to drętwienia, uczucie mrowienia palców oraz ból. Objawy szczególnie nasilone są w nocy i wybudzają chorego ze snu - jest to związane z mimowolnym ułożeniem nadgarstka w pozycji zgięciowej w trakcie snu. W zaawansowanym etapie choroby dolegliwości występują w trakcie dnia np. w trakcie pracy fizycznej, prowadzenia samochodu, czytaniu gazety. W związku z osłabieniem siły chwytu stopniowo pogarsza się sprawność ręki (wypadają przedmioty, kubki, talerze występuje trudność z utrzymaniem kartki papieru).

            W diagnostyce choroby stosuje się badanie przewodnictwa nerwowego EMG, USG nadgarstka oraz testy kliniczne Phallena, Tinela. Objawy chorobowe najczęściej są wywołane uciskiem na nerw pośrodkowy przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Bardzo często nie udaje się określić przyczyny powstania zespołu kanału nadgarstka. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy: złamanie dalszego końca kości promieniowej, guzy, gangliony w obrębie nadgarstka. Predysponuje do tego schorzenia nadwaga, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, obrzęki związane z niewydolnością nerek, niedoczynność tarczycy, ciąża.

            Istnieje kilka sposobów leczenia choroby. Postępowanie zachowawcze bądź operacyjne dobierane po rozmowie z lekarzem i badaniu chorego.

            Leczeniem docelowym jest leczenie operacyjne poprzez uwolnienie nerwu pośrodkowego. Operację najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, na otwarto w warunkach szpitalnych. Pacjent po kilku godzinach opuszcza szpital.

            Istnieje możliwość wykonania zabiegu endoskopowo. Ta metoda leczenia przyśpiesza powrót do sprawności ręki oraz pozostawia mniejszą bliznę.

    Na dnie rany widoczny nerw pośrodkowy

    Zanik mięśni kłębu kciuka oraz zmiany troficzne opuszki palca jako powikłanie
    złamania nasady dalszej kości promieniowej w nie anatomicznym ustawieniu odłmów.

    Zanik mięśni kłębu kciuka przy długotrwałym ucisku na nerw pośrodkowy
    przez więzadło poprzeczne nadgarstka