Leczenie stanów zapalnych stawów Orthokine   -   Terapie komórkami macierzystymi   -   Terapia osoczem bogatopłytkowym   -   Implanty zatoki stępu (kończyna dolna)

     Informacje medyczne dla pacjentów

Terapia Orthokine

ORTHOKINE
Orthokine® to terapia stosowana leczeniu zapalenia różnych stawów (np. kolanowego, biodrowego) oraz objawów ucisku korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wykazano również jej skuteczność kliniczną w urazach mięśni i ścięgien.

Terapia polega na wstrzyknięciu pacjentowi białek mających działanie przeciwzapalne, wytworzonych z własnej krwi pacjenta. Zaletą metody jest, że białka pochodzące z własnej krwi nie zawierają żadnych obcych dla organizmu substancji. Terapia Orthokine® - opracowana przez niemieckich naukowców i opisana w wielu renomowanych periodykach naukowych, jest stosowana od ponad 10 lat.

Leczenie przeprowadza się następująco: w pierwszym etapie terapii, z żyły pacjenta zostaje pobrana krew do specjalistycznej strzykawki EOT®II, zawierającej odpowiednio spreparowane substancje kontaktowe.
Konstrukcja i zawartość strzykawki powodują, że w kontakcie z nią komórki pobranej krwi pacjenta są pobudzane do produkcji specyficznych białek, mających zdolność do hamowania procesów zapalnych, z których najważniejsze to białko zwane IL-1Ra. Proces otrzymywania białek przeciwzapalnych zwany kondycjonowaniem, przeprowadzany jest w cieplarce laboratoryjnej, w kontrolowanych warunkach i trwa ok. 6-9 godzin. Po jego zakończeniu oddziela się niepotrzebne już krwinki i uzyskana w ten sposób płynna część krwi pozbawiona krwinek, tzw. kondycjonowana surowica, jest następnie zwrotnie wstrzykiwana pacjentowi, od którego pobrano krew. Zastrzyki wykonuje się w dotknięty zapaleniem obszar: staw lub w okolice korzeni nerwów kręgosłupa.
Dzięki przeciwzapalnym własnościom białka IL-1Ra, proces chorobowy i postępujące niszczenie tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane. Z jednego pobrania krwi otrzymuje się 6-8 porcji kondycjonowanej surowicy, która jest następnie używana do serii wstrzyknięć, zawsze u tego samego pacjenta od którego krew została pobrana. Pierwsze wstrzykniecie może być wykonane jeszcze tego samego dnia. Do kolejnych wstrzyknięć nie ma konieczności ponownego pobierania krwi – uzyskane za pierwszym razem porcje kondycjonowanej surowicy przechowuje się bowiem w stanie zamrożonym w temperaturze - 20 st. C i po rozmrożeniu są one wykorzystywane do kolejnych wstrzyknięć. Typowo leczenie składa się z trzech serii po 2 wstrzyknięcia tygodniowo (łącznie 6 zastrzyków w ciągu 3 tygodni). Terapia Orthokine® stosowana jest od 1998 roku w 488 licencjonowanych ośrodkach na terenie na całego świata. W sumie wykonano już prawie 483 tysiące wstrzyknięć surowicy. Czas utrzymania się efektów klinicznych terapii Orthokine® wynosi ponad dwa lata. 

W Polsce terapia jest dostępna wyłącznie w wybranych licencjonowanych ośrodkach. Licencje na terenie Polski przyznaje firma Chiesi Poland Sp. z o.o., reprezentująca niemiecką firmę Orthogen, która opatentowała metodę Orthokine®.
Koszty terapii nie podlegają rozliczeniom z ubezpieczenia zdrowotnego i są ponoszone indywidualnie przez pacjenta 

Informacja dla pacjenta     Prezentacja na Youtube

Zabieg wykonuje: dr Andrzej Trofimiuk


Więcej na naszym fanpageu na Facebooku.

 

Implanty do zatoki stępu

Implant do zatoki stępu - operacyjne leczenie płaskiej stopy u dorosłych i młodzieży.

Wskazania:
wrodzone płaskostopie
niepowodzenie leczenia ortopedycznego
płaskostopie paralityczne
bolesne płaskostopie
niestabilność podskokowa
stopień 2/3 płaskostopia z koślawością
przewlekła niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego

Zabieg wykonują: dr Marek Figiel, dr Andrzej Trofimiuk

Więcej na Facebooku.

 

Terapie komórkami macierzystymi

Dlaczego komórki macierzyste tłuszczu (ADSC) ?
Komórki macierzyste są komórkami multipotencjalnymi, wykazującymi zdolność
do powielania swojej puli oraz różnicowania w wyspecjalizowane komórki
m.in. w komórki chrząstki, mięśni, kości, ścięgien, więzadeł i tłuszczu, które zastępują chore i niefunkcjonujące komórki danej tkanki.

W naszym szpitalu wykonujemy zabiegi podania komórek multipotencjalnych  (tzw. macierzystych) z tluszczu - potrzeba pobrania ok. 60 ml na jeden staw. Ma to zasstosowanie w regeneacji chrząstki stawowej w chorobie zwyrodnieniowe oraz uszkodzeniach urazowych proponujemy również PRP osocza bogatoplytkowe o wysokiej koncentracji płytek.

Zabieg wykonują: dr Marek Figiel, dr Andrzej Trofimiuk

Więcej na naszym fanpageu na Facebooku.

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Stymulacja i przyspieszenie regeneracji tkanek oraz procesu gojenia leczonych urazów.

Naturalne, bezpieczne, szybkie pobudzenie wzrostu komórek w chorych lub kontuzjowanych miejscach Twojego organizmu.

GŁÓWNE OBSZARY STOSOWANIA

• Ortopedia
zmiany w obrębie ścięgien, więzadeł i mięśni, zapalenie powięzi podeszwowej, zmiany chrząstek, biointegracja implantów protetycznych, rekonstrukcji kostnej (barki, ramiona, łokcie, nadgarstki, biodra, pachwiny, kolana, stopy, kostki, inne)
• Leczenie kontuzji stawów oraz chorób zwyrodnieniowych
• Reumatologia
• Leczenie zrostu kości
• Gojenie ran
• Redukcja bólu

ZABIEG PRZEPROWADZANY JEST PRZEZ LEKARZA SPECJALISTĘ. SKŁADA SIĘ ON Z KILKU PROSTYCH ETAPÓW:

pobieramy 20ml krwi pacjenta
krew poddawana jest wirowaniu w specjalistycznym urządzeniu w celu wyseparowania z niej osocza bogatopłytkowego
dzięki technologii Dracula Therapy pozyskujemy średnio 10ml osocza o średniej koncentracji 2,5-3,5 płytek
po wyseparowaniu osocza bogatopłykowego, lekarz ortopeda aplikuje odpowiednią dawkę w chore miejsce
rozpoczyna się regeneracja tkanek i komórek pacjenta